Seminarski i Diplomski Rad

Polne razlike u samopercepciji dece predškolskog uzrasta
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 6 | Nivo: Filozofski fakultet

UVOD
Problematika ispitivanja samopercepcije djece predškolske dobi očituje se u karakteristikama djece te dobi, poput kratkotrajnosti pažnje, nedosljednosti u odgovaranju, tendencije davanja socijalno poželjnih odgovora, slabog čitanje ili nečitanja, ograničenosti govornih sposobnosti te nerazumijevanje apstraktnih osobina odnosno razumijevanje konkretnih osobina. Zbog tih razloga mnoge skale za ispitivanje samopercepcije nadopunjuje se crtežima ili lutkama te se nastoji osigurati individualna primjenu. Skala samopercepcije za predškolsku djecu (SSPD) može se primijeniti u jednom od tri oblika: verbalnom, slikovnom i uz pomoć lutaka. Većina pitanja na skali je konkretna - opisuju se konkretna ponašanja, znanja, osjećaji, interesi i slično. Pitanja obuhvaćaju različita područja djelovanja djeteta predškolske dobi, a zzbor tih pdručja izvršen je na temelju modela hijerarhijske strukture samopoštovanja kod osnovnoškolaca (Harter, 1982; prema Cugmas, 2002) koji obuhvaća akademsku (pisanje, čitanje i drugi školski predmeti), socijalnu (odnosi s vršnjacima i roditeljima) i tjelesnu (fizička spretnost) samopercepciju. Ova ljestvica tako er uključuje i područja emocija, umjetničkog izražavanja, samostalnost u svakodnevnim poslovima (oblačenje,..) te odnos s tetom u vrtiću. Ljestvica je primjerenija za djecu koja idu u vrtić nego za djecu koja ne idu u vrtić. Način ispunjavanja ljestvice je jednostavan. Od djeteta zahtijeva poznavanje pojmova "uvijek", "ponekad" i "nikad". Ljestvica sadrži 4 probna pitanja kojima se dijete upoznaje s načinom odgovaranja, a pita ga se onoliko pitanja koliko je potrebno, dok ukoliko ni nakon četvrtog pitanja dijete ne odgovara s ponu enim odgovorima ispitivanje se prekida. Ljestvica ima dvije verzije, mušku i žensku.
1
PROBLEM
Ispitati postoje li spolne razlike u samopercepciji djece predškolskog uzrasta.
METODA
Ispitanici U vježbi je sudjelovalo 82 djece (M=26, Ž=56) iz 5 vrtića na području grada Rijeke, prosječne dobi 5,5 godina
Pribor U vježbi je korištena skala samopercepcije za djecu (SSPD), lutke Pingo i Pongo
Postupak Nakon dolaska u vrtić ispitivač djetetu kaže da bi ga želio bolje upoznati te da će mu postaviti neka pitanja kako bi vidio što misli o sebi. Dijete će na pitanja odgovarati riječima: uvijek, ponekad i nikad. Ispitivač djetetu obeća mu da njegove odgovore neće pokazati odgajateljici, roditeljima ili prijateljima. Kako su uz skalu korištene i lutke, djetetu se objasni da će i lutke, kao i dijete, govoriti nešto o sebi i odgovarati na pitanja. Ispitivač djetetu objasni da će na pitanja prvo odgovarati lutke, a zatim dijete. Lutke koje su korištene bile su jednake i nije vidljivo kojeg su spola. Za lutku upotrebljava se onaj spol kojeg je i dijete i tako ih se i imenuje (Pingo i Pongo, odnosno Pinga i Ponga). Djetetu se prvo pročita pitanje iz upitnika, a zatim se ispitivač okrene lutkama koje jedna za drugom odgovore na pitanja, i to tako da jedna lutka odgovori sa potvrdno , a druga s ne. Koja će lutka odgovoriti potvrdno a koja ne variaralo se po slučaju. Nakon toga se pitanje ponovi obraćajući se djetetu. Dijete tada odgovara na pitanje, a nakon toga i na potpitanje, na koje lutke ne odgovaraju.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!